A Nemzeti Együttműködés Programja közmunkára vonatkozó célkitűzései alapján 2011. évtől kezdődően életbe lépett a közfoglalkoztatási új rendszere, amelynek rendeltetése, hogy minél több munkára képes és kész aktív korú, szociálisan rászoruló ember számára biztosítson munkalehetőséget.
A hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás támogatásával a közérdekű célok támogatása valósul meg.
Mely tevékenységek támogathatóak?
A helyi önkormányzatok, illetve a kérelem benyújtására jogosult egyéb szervezetek kérelem útján kaphatnak támogatást kötelezően ellátandó, illetve önként vállalt a lakosságot vagy települést érintő feladatok ellátására vagy közhasznú tevékenység folytatására.
Kik kérelmezhetik a támogatást?
Kérelmet nyújthat be:
- helyi és nemzetiségi önkormányzat, valamint azok jogi személyiséggel rendelkező társulása,
- költségvetési szerv,
- egyház, amennyiben a foglalkoztatás nem hitéleti tevékenység keretében történik,
- civil szervezet,
- közhasznú jogállású szervezet,
- az állami és önkormányzati tulajdon kezelésével és fenntartásával megbízott, vagy erre a célra az állam, önkormányzat által létrehozott gazdálkodó szervezet,
- vízitársulat,
- erdőgazdálkodó,
- szociális szövetkezetek,
- vasúti pályahálózat-működtető szervezet a vasúti pálya és környezete tisztántartásával, a kapcsolódó területek növényzetének karbantartásával, vasúti üzemi létesítmények fenntartója az üzemi létesítmény állagmegóvásával kapcsolatos feladatai ellátásában.
A támogatás mértéke, időtartama
A támogatás mértéke a közfoglalkoztatottnak járó bér és az ahhoz kapcsolódó szociális hozzájárulási adó (a továbbiakban: bérköltség) mértékének 70-100 százalékáig terjedhet. Támogatás mértékénél a közfoglalkoztatónak járó, a Pftv.-ben meghatározott adókedvezménnyel csökkentett szociális hozzájárulási adó összege vehető figyelembe.
Ezen túlmenően támogatás nyújtható a közvetlen költséghez, amelynek mértéke nem haladhatja meg a bérköltséghez nyújtott támogatás 20 százalékát.
A támogatás napi legalább 6 órás munkaidőben történő foglalkoztatásához legfeljebb 12 hónap időtartamra nyújtható.
A támogatás segítségével foglalkoztatható személyek köre
A hosszabb időtartamú közfoglalkoztatásba elsősorban, a foglalkoztatást helyettesítő támogatásra jogosultak vonhatók be. Amennyiben a benyújtott kérelemben megjelölt munkakörre a járási hivatal foglalkoztatási osztálya nem tud a foglalkoztatást helyettesítő támogatásra jogosult személyek köréből megfelelő munkaerőt biztosítani, akkor más, álláskeresőként nyilvántartott, vagy a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvény szerinti rehabilitációs ellátásban részesülő személy foglalkoztatása is támogatható.
A kérelem benyújtása
A támogatás kérelem útján igényelhető. Az eljárás lefolytatására a közfoglalkoztatás helye szerinti foglalkoztatási osztály az illetékes. Főszabályként a támogatás iránti kérelmet, valamint a mellékleteit a foglalkoztatási osztályon írásban kell benyújtani. A kérelem benyújtására a közfoglalkoztató vagy annak írásbeli meghatalmazottja jogosult.
A kérelem tartalma
A kérelemnek tartalmaznia kell a kérelmezőre vonatkozóan:
- a kérelmező adatait (nevét, címét, adószámát, képviseletére jogosult nevét, telefonszámát, kapcsolattartó nevét, telefonszámát, elektronikus levélcímét, számlavezető pénzintézetének nevét, pénzforgalmi jelzőszámát, számlaszámát, amelyre a támogatás folyósítását kéri),
- társulás esetén az érintett önkormányzatok adatait (nevét, címét, kapcsolattartó nevét, telefonszámát, elektronikus levélcímét),
- a közfoglalkoztatás keretében elvégzendő feladatok meghatározását,
- az előleg igénylésére vonatkozó nyilatkozatát, az előleg igényelt összegét,
- tervezett közvetlen költségek részletezését,
- foglalkoztatni kívánt létszámot munkakörönként,
- a foglalkoztatás tervezett időtartamait, kezdő és befejező időpontjait, időtartamait munkakörönként, létszámhoz kapcsolódóan,
- a foglalkoztatni kívánt létszám munkakörönkénti közfoglalkoztatási bér és szociális hozzájárulási adó összegét, és a kért támogatás összegét,
- a kérelmező nyilatkozatait,
- munkatervet,
- közfoglalkoztatás ütemezését,
- nyilatkozatokat.
A kérelem elbírálása, a támogatás nyújtásának egyéb feltételei
A kérelem elbírálása a foglalkoztatási osztályon történik, a rendelkezésre álló adatok alapján, a mérlegelési és bírálati szempontok figyelembevételével.
Az eljárás érdemi döntés nélküli megszűntetésének, az eljárás felfüggesztésének részletes szabályait és iratmintáit a „Módszertani útmutató a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény alapján alkalmazott egyes iratminták használatára” c. dokumentum tartalmazza.
A foglalkoztatási osztály a kérelem beérkezésétől számított 30 napon belül dönt a kérelem támogatásáról vagy elutasításáról.
A kérelem pozitív elbírálását követően a kérelmezővel a foglalkoztatási osztály hatósági szerződést köt, melyben részletesen rögzítésre kerülnek a támogatással kapcsolatos jogok és kötelezettségek, a támogatás elszámolására vonatkozó szabályok. A foglalkoztatást csak a hatósági szerződés megkötését követően lehet megkezdeni, a foglalkoztatottakat a foglalkoztatási osztály közvetítheti ki a munkáltatóhoz.
Érvényes 2011. szeptember 1-jétől
Utolsó módosítás: 2017.01.10.