LÉTSZÁMCSÖKKENTÉSEK HÁTRÁNYOS KÖVETKEZMÉNYEINEK ENYHÍTÉSÉT CÉLZÓ TÁMOGATÁSRÓL
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló módosított 1991. évi IV. törvény alapján t á m o g a t á s nyújtható azon munkaadó részére, aki
a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény, a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény, továbbá a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (továbbiakban: munkajogi szabályok) hatálya alá tartozik, és az előbbiekben felsorolt törvények alapján létszámcsökkentést hajt végre.
A támogatás célja
A munkavállalókat, köztisztviselőket, közalkalmazottakat (továbbiakban: munkavállalók) érintő létszámcsökkentés hátrányos következményeinek enyhítése.
A támogatás feltételei
• Az említett törvények előírásai szerint a konzultáció megkezdésére a munkaadó intézkedett, továbbá a kormányhivatal foglalkoztatási főosztálya részére teljesítette az e törvényekben előírt tájékoztatási kötelezettségét.
• Vállalja, hogy a létszámcsökkentésben érintett telephelyén (telephelyein) - a foglalkoztatási főosztály által meghatározott elvek szerint - a munkavállalók munkába helyezést elősegítő bizottságot (továbbiakban: MEB) hoz létre és működtet.
• Nyilatkozik, hogy a MEB működéséhez milyen módon és mértékben járul hozzá.
• Vállalja, hogy a MEB működése alatt, valamint a tevékenység befejezésekor - a foglalkoztatási főosztállyal kötött megállapodásban foglaltak szerint – a támogatás felhasználásáról szóló elszámolást és értékelést elkészíti.
A foglalkoztatási főosztály az általa meghatározott elveket jelen útmutatóval együtt a munkaadó kérésére rendelkezésre bocsátja.
A támogatás forrása
A Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprészének foglalkoztatási főosztályokra decentralizált kerete.
A támogatás mértéke és időtartama
MEB-enként maximum 1 millió Ft vissza nem térítendő támogatás nyújtható, legfeljebb 12 hónap alatt történő felhasználásra.
A támogatás igénylésének módja és helye
A munkaadó az ezen útmutató szerint összeállított támogatási kérelmét legkésőbb a munkavállalóknak történő rendes felmondás közléséig (eltérő időpontokban történő közlés esetén a legelső munkavállalónak szóló közlésig) nyújthatja be a létszámcsökkentésben érintett telephely(ek) szerint illetékes kormányhivatal foglalkoztatási főosztálya részére.
A kérelem kötelező tartalma
• A munkaadó adatai (neve, székhelye, a csoportos létszámleépítésben érintett telephelye(i), címe, adószáma, ágazati kódja).
• Nyilatkozat a MEB létesítéséről.
• Nyilatkozat a MEB működéséhez biztosított hozzájárulás mértékéről és időtartamáról.
• A csoportos létszámcsökkentésben érintett munkavállalók számára nyújtandó munkába-helyezési szolgáltatások, programok tervei.
• A MEB működtetésére és az általa tervezett munkába helyezési programokra készített előzetes költségvetés, amelyet a támogatható kiadásokra tekintettel kell összeállítani.
• A tervezett csoportos létszámcsökkentés kapcsán, a munkajogi szabályok szerint megkezdett konzultációs folyamatban résztvevők részére előzetesen megküldött írásos tájékoztató 1 példánya.
• A MEB létrehozására megkötött előzetes együttműködési megállapodás 1 példánya.
A kérelem elbírálása
A kérelem elfogadásáról a foglalkoztatási főosztály vezetője mérlegelési jogkörében, egyedi elbírálás alapján dönt, amelynek során figyelembe veszi az e célra szolgáló éves pénzügyi keret nagyságát, a támogatási igénynek a létszámcsökkentés nagyságrendjéhez viszonyított arányát, a tervezett felhasználás várható eredményeit, a térség munkaerőpiaci helyzetét, a támogatás elmaradása miatt esetleg kialakuló foglalkoztatási feszültséget.
A döntésről a munkaadót államigazgatási határozattal értesíti.
A támogatás folyósítása
A munkaadónak a kérelem támogatására vonatkozó határozat kézhez vételét követő 30 napon belül a foglalkoztatási főosztállyal a támogatás folyósítására megállapodást kell kötni. Ebben rögzíteni kell a támogatás mértékét, időtartamát, ütemezését, a folyósítás részletes feltételeit, a támogatás felhasználásáról szóló elszámolás és értékelés elkészítésének, leadásának időpontjait, az esetleges visszaköveteléssel kapcsolatos kötelezettségeket, továbbá a munkaadó által betartandó szakmai követelményeket.
A támogatást a foglalkoztatási főosztály a munkaadó megállapodásban megjelölt bankszámlájára utalja át.
A támogatás felhasználása
A támogatás a MEB működési, valamint az általa szervezett munkába helyezést célzó programok költségeinek fedezésére használható fel, amely kiadások:
• A MEB vezetőjének tiszteletdíja, a szakértők, oktatók, előadók díjazása és az azok után fizetendő társadalombiztosítási járulékok.
• A MEB vezetőjének, bizottság tagjainak és a meghívott előadók utazási költségei.
• A MEB üléseivel összefüggő kiadások, valamint a munkájával kapcsolatos tájékoztatók szervezésének költségei.
• A MEB munkájához szükséges kiadványok előállítása, terjesztése.
• A MEB tevékenységével, programjával összefüggő hirdetési költségek.
• A MEB által szervezett szolgáltatások költségei (pl. állás-és képzési börzék, jogi, vállalkozási, társadalombiztosítási, pszichológiai tanácsadás, kihelyezett információs iroda működtetése).
A támogatás keretében nem számolhatók el azok az ingyenes szolgáltatások, amelyeket a foglalkoztatási főosztály, vagy a megbízásából fellépő közhasznú szervezet közvetlenül nyújt a létszámcsökkentésben érintett munkavállalók számára.
A foglalkoztatási főosztály a felhasználást a munkaadónál ellenőrizheti, melynek feltételeit a munkaadó köteles biztosítani.
A munkaadó a támogatást köteles visszafizetni, ha azt nem a foglalkoztatási főosztály által meghatározott módon, vagy nem a jogszabályokban, illetve a támogatásról szóló államigazgatási határozatban foglaltak szerint használta fel.
A munkaadó köteles gondoskodni arról, hogy a MEB tevékenységének befejezésekor záró értékelés készüljön, amelyet a megállapodásban foglalt időpontig le kell adni a foglalkoztatási főosztálynak.
Ha a bizottsági munka befejeződik, vagy a támogatási megállapodásban foglalt folyósítási időtartam letelik, a támogatás fel nem használt része tovább nem folyósítható.
A kormányhivatal foglalkoztatási főosztályának szakemberei a támogatás iránti kérelem, a munkába helyezés érdekében tervezett programok összeállításához, a MEB létrehozásához és működtetéséhez igény esetén a munkaadónak ingyenes tanácsadást adhatnak.
Utolsó módosítás: 2015.06.23.